Szopa na narzędzia – zasady budowy

Funkcję składziku zwykle spełniają specjalne pomieszczenia/szafy w garażu lub (rzadziej) w domu. Warto się zastanowić jednak, czy nie wydzielić specjalnego pomieszczenia dla narzędzi ogrodniczych. W ten sposób zawsze będą blisko miejsca pracy. Tak naprawdę osobny składzik warto budować tylko dla pomieszczeń większych niż 5m2. Mniejszą ilość narzędzi można składować w specjalnie do tego zaprojektowanych skrzyniach. Jest to nie tylko wygodne, ale pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i pieniądze.

Gdy decydujemy się wybudować taką skrytkę, szopę powinna być osadzona na równym gruncie. Jej wykończenie musi być solidne, najlepiej drewniane podłoga zaś ceramiczna. Dobrze zaimpregnowane drewno wytrzyma zmieniające się warunki pogody, wymagać będzie jednak cyklicznych prac konserwujących. Duże znaczenie ma również zastosowanie równej powierzchni podłogi. W skrytkach narzędziowych zwykle bardzo szybko się brudzi, a łatwe wymiatanie oszczędzi to czas potrzebny na sprzątanie.

Z pewnością warto zachować zasadę szerokich (ponad 90 cm) drzwi, dzięki czemu zmieści się w niej kosiarka, taczka, itp. Co do samego wyposażenie, to zadbaj o kompleksowe wykończenie. Zainstaluj blat roboczy, różnego rodzaju szafki, półki i haki. W ten sposób uporządkujesz przestrzeń znajdując miejsce na wszystkie narzędzie oraz potrzebną przestrzeń do pracy. Pamiętaj jednak o odpowiednim przechowywaniu swoich urządzeń, na przykład elektronarzędzia nie powinny stać na podłodze, lub w miejscach, gdzie mogą być łatwo zalane. Najlepiej umieścić je w zamkniętej szafce, na wysokości wzroku.

Ze względów bezpieczeństwa skrytka narzędziowa powinna być zamykana. Unikniesz wówczas kradzieży, ale przede wszystkim ograniczysz dostęp dzieciom, które mogłyby wyrządzić sobie krzywdę. Dzięki skrytce bez problemów zorganizujesz sobie przestrzeń i ułatwisz pracę w ogrodzie.

About author

Related Articles