Jak przezimować akumulator

Nie od dziś wiadomo, że zima dla auta jest niezwykle brutalną próbą przetrwania. Co więcej, nie każdy samochód jest w stanie ów próbę przetrzymać, a siarczysty mróz i niska temperatura sprawiają, że pozornie sprawny pojazd zaczyna zawodzić. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi trzeba borykać się w zimowym okresie jest chociażby to, że samochód zwyczajnie nie chce odpalić. Najczęściej winę za to ponosi akumulator, niezwykle wrażliwy na nieprzychylne warunki. Jak wesprzeć do w tych trudnych chwilach? Zobaczmy.

 

Najpierw trzeba zrozumieć w jaki sposób niska temperatura oddziałuje na akumulator. Im chłodniej na dworze, tym niższa jest temperatura elektrolitu, co z kolei wpływa na obniżoną pojemność akumulatora. W wypadku, kiedy mróz jest szczególnie dotkliwy, owa pojemność może być zredukowana nawet o połowę (przy zerowych temperaturach szacuje się, że pojemność spada o 20%). Dodajmy do tego podkręcone ogrzewanie, reflektory przeciwmgielne, ogrzewanie tylnej szyby czy załączone radio – akumulator w takich warunkach jest na skraju wyczerpania. I nie jest to wcale przypadłość akumulatorów starych i zużytych – nowe okazują się nie bardziej odporne na działanie zimy.

 

Trzeba przeciwdziałać. Jednym ze sposobów może być próba przedłużenia żywotności akumulatora. Jeśli wiemy jak sprawdzić poziom elektrolitu i stwierdzimy, że jest on zbyt niski, warto uzupełnić braki. Czasem wystarczy dolać wody destylowanej. Jeżeli dysponujemy prądnicą, w ten sposób również możemy podładować akumulator. Podobną operację da się wykonać w zakresie własnego garażu, warsztaty samochodowe również służą w tej kwestii pomocą.

 

Najlepsze rezultaty przyniesie bieżąca konserwacja. Warto od czasu do czasu zwrócić uwagę na klemy i w razie potrzeby oczyścić je, smarując dodatkowo wazeliną. Musimy obserwować czy akumulator pozostaje względnie czysty oraz suchy. Nagromadzona woda będzie powodować zwarcia, co z kolei doprowadzi do szybszego wyładowania akumulatora.

 

Aby ustrzec akumulator przez mrozem możemy zdać się na prowizoryczne ocieplenie takie jak gąbka albo styropian. Jeżeli auto nie będzie na chodzie przez dłuższy czas, najlepszym rozwiązaniem jest zabranie akumulatora do ciepłego domu.

About author

Related Articles