Wypadek nasz powszedni?

Czasem wystarczy chwila nieuwagi, czasem zbyt daleko idąca brawura, a często też zwykła głupota i co? I mamy wypadek komunikacyjny, często tragiczny w skutkach. Wypadek, wypadkowi jednak nierówny – i choć większość z nich jest rezultatem nadmiernej prędkości to ich okoliczności bywają naprawdę różne.

W Polsce, jeżeli chodzi o wypadki, mamy raczej tendencje spadkową – z roku na rok spada liczba wypadków. Dane wyglądają jednak mniej optymistycznie jeśli spojrzymy na wyniki z zagranicy – na tle zachodniej części Europy przodujemy w liczbie wypadków.

Niebezpieczne wakacje

Według statystyk policji w 2013 r. w Polsce doszło do 35 847 wypadków drogowych w których zginęło 3 357 osób a zostało rannych 44 059 rannych. Za każdą z tych liczb kryją się przecież osobiste tragedie i nie można o tym zapominać. Najwięcej wypadków miało miejsce w województwie śląskim (4529), najmniej zaś w województwie lubuskim (747). Choć powszechnie sądzi się, że to jesienno-zimowe miesiące sprzyjają wypadkom, to faktycznie częściej dochodzi do nich latem – jest to prawdopodobnie związane ze zwiększoną liczbą wyjazdów wakacyjnych – w lipcu i w sierpniu doszło do ponad 20% ogółu wypadków. Należy zaznaczyć też, że najbardziej tragiczne wypadki miały miejsce w październiku (w tym miesiącu zginęło najwięcej osób). Jeśli chodzi o dni tygodnia najbardziej sprzyjający wypadkom okazał się piątek – w piątki doszło do prawie 17% wszystkich wypadków (dane Policji za 2013 rok).

Boczne, czołowe, tylne

Wbrew pozorom, brzydka pogoda nie oznacza automatycznie wypadkowego żniwa a wręcz odwrotnie – jak wskazują dane statystyczne prezentowane przez Komendę Główną Policji do największej liczby wypadków dochodzi podczas dobrych warunków atmosferycznych (ponad 22 tys. wypadków). Do większości wypadków dochodzi na terenie zabudowanym (26078 wypadków vs. 9 769 wypadków na terenie niezabudowanym). Jednak to wypadki na terenie niezabudowanym są bardziej tragiczne w skutkach – ginie w nich więcej osób. Sporo mitów narosło też wokół miejsca występowania wypadków – otóż najczęściej należy dochodzi do nich na prostym odcinku drogi (19 214), rzadziej np. na zakręcie (4 196). W 2013 roku najbardziej wypadkową drogą krajową był K 7, na której doszło do 502 wypadków. Jeśli chodzi o typy wypadków komunikacyjnych, to mamy zwykle do czynienia ze zderzeniem pojazdów w ruchu. Wyróżniamy zderzenia boczne, tylne i przednie. Najczęściej występują te boczne (10 509 wypadków w 2013 r.). Do większości wypadków dochodzi z winy kierujących – warto wziąć to pod uwagę przed ruszeniem w trasę.

About author

Related Articles