Legendarne BMW M1 powraca

Model BMW M1 zdążył obrosnąć mianem legendy. Ten niezwykły pojazd, który produkowano między 1979 a 1981 doczekał się jedynie 500 wypuszczonych egzemplarzy. Dodajmy, że wiele z nich brało udział w najważniejszych motoryzacyjnych wyścigach, tak więc obecnie ciężko znaleźć model sprawny i nieuszkodzony. M1 stał się prawdziwą rzadkością i gratką dla kolekcjonerów i miłośników czterokołowych maszyn.

W 2008 roku niemiecki producent chwalił się konceptem M1 Homage, jednak projekt ten nie doczekał się rozwinięcia, a przygotowane na 30 rocznicę powstania M1, auto nigdy nie opuściło taśmy produkcyjnej. Czy to znaczy, że BMW ostatecznie zawiesiło decyzję o reaktywacji legendarnego modelu? Jak się okazuje, nie do końca.

Serwis automotiveaddicts.com rozpisuje się ostatnimi czasy o powrocie BMW M1. Według tamtejszych informacji niemiecki producent poszukuje auta, które stanowiło by nie lada konkurencję dla tak silnych zawodników jak Audi R8, Porsche 911 Turbo czy Mercedes-Benz SLS AMG. M1 mógłby się stać naprawdę mocnym asem w rękawie, a legenda jaką obrósł przez te lata, ułatwiłaby zadanie.

Według spekulacj, reinkarnacja M1 powstać ma z aluminium, odrzucając przy tym konstrukcję z włókna szklanego. Dzięki temu koszty produkcji mają utrzymywać się na jak najniższym poziomie. Pod maską nowego BMW kryć się będzie silnik V8 biturbo, który jest w stanie zaoferować moc o wartości 650 KM. Według doniesień masa pojazdu nie będzie przekraczać 1270 kg. Jeśli weźmiemy pod uwagę typ wykorzystanego silnika, przed inżynierami niemieckiego koncernu postawiony zostanie naprawdę ciężki orzech do zgryzienia.

Na razie nie ma co przedwcześnie się ekscytować, bo możliwe przecież, że nowy pomysł podzieli losy M1 Homage i projekt zwyczajnie trafi do kosza. Gra jednak toczy się chyba o zbyt wysoką stawkę i tym razem BMW stanie na wysokości zadania w grze o motoryzacyjne dusze.

About author

Related Articles