Zimą dbamy o karoserię

Zima to trudny okres w życiu naszego samochodu. W tym czasie auto potrzebuje wzmożonej uwagi, a nasza opieka powinna obejmować wszystkie aspekty, związane z tą mroźną porą roku. Z całą pewnością wzmożona uwaga przyda się karoserii, która szczególnie zimą narażona jest na wiele uszkodzeń, poczynając od soli czy piasku, a na chemikaliach kończąc.

 

Żeby karoseria była utrzymana w nieskazitelnym stanie, należy zapewnić jej regularne mycie. Jeśli to zlekceważymy, wtedy zwykła sól może w znaczący sposób przyśpieszyć korodowanie nadwozia. Istotne jest jednak, żeby powstrzymać się z myciem w trakcie siarczystych mrozów, bowiem w przeciwnym wypadku dojdzie do zamarznięcia uszczelek i zamków. Co komu po czystym aucie, do którego nie można wsiąść?

 

Zdarza się jednak, że zmuszeni jesteśmy umyć auto w niekorzystnych dla niego temperaturach. Jeśli do tego dojdzie, postaramy się wykonać wszystkie czynności pielęgnacyjne przed dłuższą podróżą. Dzięki temu auto będzie wysychało w trakcie jazdy, natomiast ciepło, które wydzielać się będzie z kabiny, skutecznie odparuje nagromadzoną wodę. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek w postaci pęknięć czy innych uszkodzeń, związanych z zamarzaniem wody.

 

Jeśli wpadniemy na pomysł skorzystania z myjni, do tego aspektu również powinniśmy podejść z pewną rezerwą. Może się zdarzyć, ze mocno zmrożony lakier zwyczajnie pęknie w kontakcie z ciepłą wodą. W sytuacji, kiedy lakier kładziony był stosunkowo niedawno, dobrze jest odczekać przynajmniej miesiąc – dopiero wtedy możemy być pewni, że lakier nabrał odpowiedniej twardości i na jego powierzchni nie pojawią się pęknięcia.

 

Po umyciu dobrze jest nasze autko pokryć za pomocą pasty polerskiej z woskiem. Musimy jednak pamiętać o dogodnych warunkach atmosferycznych – jeśli zapowiada się na deszcz, albo śnieg powinniśmy odłożyć to na inny termin.

 

Samodzielnie nie wykonujemy żadnych prac związanych z myciem komory silnika. Elektronika może znieść to w sposób nieszczególny. W tym wypadku lepiej udać się do stacji obsługi, gdzie oddamy samochód w ręce doświadczonych mechaników.

About author

Related Articles