Wynajem pokrywa Towarzystwo Ubezpieczeń

Każdy kto na co dzień porusza się samochodem wie, jak ciężko funkcjonuje się gdy samochód ulega awarii. Możemy wtedy poruszać się komunikacją miejską, liczyć na dobre serce rodziny lub przyjaciół i pożyczyć auto lub być niezależnym i sięgnąć po pomoc gdzie indziej – wynajem aut Balice. A co w momencie gdy samochód ulega wypadkowi, którego nie jesteśmy sprawcami. Zarówno jeśli wykorzystujesz samochód do celów zarobkowych czy prowadzenia działalności gospodarczej czy też w celach całkiem prywatnych w razie wypadku możesz wynająć samochód zastępczy. Koszt wynajmu zostanie pokryty z OC sprawcy.

Do tej pory firmy ubezpieczeniowe często odmawiały poniesienia kosztów wynajmu samochodu, jeśli ubiegała się o to osoba prywatna, której samochód służy do dojazdu do pracy czy na zakupy. W takich właśnie sprawach Rzecznik Ubezpieczonych tylko w 2011 roku interweniował prawie 400 razy. W końcu sytuacja się zmieniła.

Sąd Najwyższy zdecydował, że za wynajem aut Balice na czas naprawy samochodu uszkodzonego w wypadku cały koszt ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe w którym polisę wykupioną ma sprawca wypadku, nawet jeśli poszkodowany wykorzystuje samochód jedynie w celach prywatnych. Sąd Najwyższy uznał, że taki podział poszkodowanych na osoby prywatne i prowadzące działalność jest pozbawiony jakichkolwiek podstaw prawnych.

Ekspert z Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych podkreśla jednak, że są sytuacje kiedy wykluczone jest pokrycie kosztów za wynajem aut Balice z OC sprawcy. Samochód zastępczy nie należy się poszkodowanemu gdy sporadycznie korzystał ze swojego samochodu lub dysponuje drugim samochodem którego może używać do momentu wypłaty odszkodowania i naprawy uszkodzonego w wypadku pojazdu.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe najczęściej argumentowały odmowę poniesienia kosztów za wynajem aut Balice na czas naprawy uszkodzonego pojazdu tym, że skoro poszkodowany wykorzystywał samochód do celów prywatnych to równie dobrze może w tym czasie korzystać z komunikacji miejskiej. Jednak Sąd Najwyższy stwierdził że firmy ubezpieczeniowe nie mogą zmuszać poszkodowanych do korzystania z komunikacji miejskiej gdyż obecnie uwarunkowania społeczne że codzienne korzystanie z samochodu jest koniecznością spowodowaną wykonywanym zawodem, miejscem zamieszkania czy po prostu racjonalnym wykorzystaniem czasu. Posiadanie samochodu to już standard cywilizacyjny a nie luksus. Dlatego za wynajem aut Balice zapłaci OC sprawcy bez względu na to do czego samochód nam służy.

Gdyby jednak Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówiło pokrycia kosztów za wynajem aut Balice taką sprawę możemy zgłosić do Rzecznika Ubezpieczonych. Ubezpieczyciel nie może nam narzucić ani wypożyczalni z której możemy wypożyczyć samochód ani limitu kilometrów jaki możemy przejechać samochodem zastępczym. Jedyne co może nam narzucić to klasa samochodu jaką wypożyczamy. Powinien to być samochód o podobnej klasie do tego który został uszkodzony w wypadku.

About author

Related Articles