Opel startuje z nowymi silnikami

Opel postanawia odmienić znacząco dotychczasową paletę swoich jednostek napędowych. Używane do tej pory silniki zastąpią zupełnie nowe silniki wysokoprężne oraz benzynowe. Dzięki temu, Opel ma zamiar przodować pod względem niskiego zużycia paliwa oraz emisji CO2. Dodatkowo producent pragnie zostać liderem pod względem współczynnika momentu obrotowego. Produkcja nowych silników ruszy pod koniec bieżącego roku.

 

Jednym z silników, nad którym pracuje Opel jest czterocylindrowa turbodoładowana jednostka benzynowa o pojemności 1598 cm3. Zostanie ona zasilana za pomocą techniki bezpośredniego wtrysku paliwa i wspomagana będzie przez system Start/Stop. Silnik produkowany będzie w kilku odmianach, które różnić się będą odmienną mocą.

 

Nowe jednostki napędowe będą mogły poszczycić się lepszym, bardziej płynnym przyspieszeniem, większą mocą oraz mniejszym poziomem emisji hałasu niż miało to miejsce w poprzednikach. Maksymalny moment obrotowy znacząco się podniósł i wynosić będzie teraz 300 Nm, dostępny przy 1700 obr./min. Maksymalna moc osiągnie pułap 200 KM i będzie możliwa do osiągnięcia przy 4700 obr./min. Jeśli chodzi o zużycie paliwa oraz emisję CO2, wartości te spadł o całe 13%.

 

Prezes Opla, Karl-Friedrich Stracke zapowiada, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy producent wypuści na rynek trzy silniki nowej generacji. Stracke jest zadowolony z szybkiego tempa wprowadzania nowatorskich produktów, a nowy silnik 1.6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa, nazywany został „gigantem” przez Thomasa Johnena – dyrektora ds. silników benzynowych.

 

Przypomnijmy, że pierwsza jednostka napędowa z zapłonem iskrowym i bezpośrednim wtryskiem paliwa, jaką prezentował Opel, był 2.2ECOTEC direct. Posiadał moc 114 kW/155 KM, a jego debiut miał miejsce w 2003 roku, montowany w modelach Signum i Vectra. Jakiś czas później ten sam silnik napędzał Astry i Zafiry.

 

Czy Oplowi uda się zawojować rynek, a nowe jednostki faktycznie okażą się rewolucyjne? Za jakiś czas będziemy się mogli o tym przekonać.

About author

Related Articles