Najstarszy samochód na sprzedaż

Za najstarszy na świecie działający samochód uznano powóz parowy typu „dos-a-dos”, stworzony przez firmę De Dion Bouton Et Trepardoux w roku 1884. Dobrą wiadomością dla bogatych kolekcjonerów była informacja domu aukcyjnego RM Auctions o tym, że parowe auto zostanie wystawione na sprzedaż 7 października. Licytacja odbędzie się w Hershey, w Pensylwanii.

Pradziadek wszystkich automobilów przypomina konny pojazd, szczególnie, jeśli zwrócimy uwagę na spore koła i pudła przeznaczone dla czteroosobowej grupki podróżnych.

Napędzany parą „La Marquise” skonstruowali: Georges Bouton – francuski inżynier, zafascynowany możliwościami napędu parowego, oraz Charles Trepardoux – wynalazca, i szwagier Boutona. Pomysłodawcą niniejszego modelu został markiz Jules’a-Alberta de Dion, uznawany za pioniera motoryzacji.

Warto dodać, że przedmiot licytacji liczy sobie 127 lat, a na swoim koncie posiada między innymi wygraną w słynnym konkursie w Pebble Beach. Obecnie wartość pojazdu szacuje się na ok. 2 mln dolarów.

About author

Related Articles