Oszczędzanie na flocie. Kilka porad

Firmowe floty pojazdów potrafią generować bardzo dużo wydatków. Oczywiście – kto chce utrzymywać flotę aut powinien liczyć się z kosztami, jednak nie wyklucza to poszukiwania oszczędności. Gdzie ich szukać? Mamy kilka propozycji, które można stosunkowo szybko wcielić w życie. Z czele propozycji stoi monitoring gps pojazdów, ale nie tylko!

Pojazdy służbowe pozwalają firmom na sprawne funkcjonowanie, jednak dla wielu przedsiębiorców problemem są koszty utrzymania floty. Te potrafią się szybko rozrastać – dlatego warto je też monitorować i sukcesywnie obniżać w taki sposób, aby nie obniżać wydajności pracy.

Jak kupować, to z głową a może i w leasingu

Pierwsza kwestia to zakup pojazdów – nie trzeba od razu ich kupować – większość firm decyduje się przecież na wzięcie kredytu czy leasingu. Warto osobiście i indywidualnie negocjować ceny aut czy rat, pamiętajmy, że im większą flotę organizujemy, tym lepszą mamy pozycję negocjacyjną i tym większe rabaty możemy uzyskać. Redukować można też wydatki związane z utrzymaniem i konserwacją pojazdów. Wystarczy znaleźć partnera, który w zamian za naszą lojalność obniży ceny. Takich partnerów możemy szukać w kwestii nie tylko tankowania, ale też napraw i mycia aut służbowych.

Paliwo napędza temat

Kolejna kwestia, będąca tematem rzeką a mianowicie paliwo. Na ceny benzyny nie mamy raczej wpływu możemy jednak postarać się aby zużywać go jak najmniej zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Pomocny w tym zakresie jest monitoring gps pojazdów. Taki system pozwala sprawdzić poziom zużycia paliwa w autach, ale nie tylko. Lokalizatory gps powiedzą nam gdzie znajdują się poszczególne auta i czy poruszają się po wcześnie wyznaczonej trasie. Dobrym rozwiązaniem, które w Polsce nie jest na razie bardzo popularne jest szkolenie kierowców z zakresu eco-drivingu. Dzięki taki zajęciom kierowcy nabywają umiejętności, które pozwalają im prowadzić auto w taki sposób aby mniej je eksploatować przez co spadają też koszty zużycia paliwa. Do kanonu eco-drivingu należy np. hamowanie silnikiem czy jazda na możliwie najwyższym biegu.

Manager floty receptą na sukces?

Jeśli chcemy aby zarządzanie floty trafiło w ręce profesjonalisty to musimy poszukać fleet managera. Taka osoba potrafi zarządzać flotą w możliwe efektywny i skuteczny sposób. Manager floty potrafi wskazać miejsca i punkty zapalne, które generują niepotrzebne koszty, potrafi też tak dysponować pojazdami aby były one optymalnie wykorzystane i zadbane. Fleet manager odpowiada zwykle też za ubezpieczenie pojazdów i ich utrzymanie w należytym stanie. Warto pamiętać, że fleet manager powinien przygotować regulamin floty – czyli dokument, który podpiszą nam wszyscy pracownicy uprawnieni do korzystania z pojazdów służbowych. Pozwoli to zabezpieczyć interesy firmy a także uświadomić pracownikom, że są oni – do pewnego stopnia – odpowiedzialni za powierzany im sprzęt.

About author

Related Articles