Jak zabezpieczyć w prosty sposób „cienkiego” przed kradzieżą

Wiele osób posiada w swoich samochodach autoalarmy,w sumie fajna sprawa dla zbezpieczenia „cieniaka” przed amatorami cudzych własnośći,jednak dla fachowców taki alarm to…kwestia kilku minut.Można jednak dysponując kwotą …3zł, w miarę dobrze zabezpieczyć swój samochód.Należy zaopatrzyć się w :
1).Przełącznik (mały) można go kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym.
2).Kawałki przewodów z instalacji samochodowej(nie powinny zbytnio się wyróżniać).
3).Izolacja, lutownica,cyna.
Teraz należy się zastanowić gdzie przeciąć przewód.Najlepsze do tego celu są przewody które zostały zaznaczone kolorem na poniższym rysunku.

Przewody oznaczone kolorem ZIELONYM i NIEBIESKIM ,to przewody od czujnika wału korbowego,przecięcie chociażby jednego z nich, spowoduje że rozruch silnika będzie niemożliwy. W takim przypadku przewody należałoby pociągnąć do środka samochodu, jednocześnie je maskując. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest drugi sposób.Od stacyjki idzie POMARAŃCZOWY przewód, (ten najczęściej jest cięty przez panów od alarmów) trzeba go odnależć i przeciąć, w miejsce przecięte wstawić przełącznik z przewodami.Można również zająć się przewodem CZARNO-BIAŁYM. Po włożeniu kluczyków do stacyjki rozrusznik będzie kręcił,wszystko będzie działać ,ale silnik nie zapali, dopuki nie zostanie włączony. Natomiast co do przełącznika, to należy go zamontować… wg. swojego uznania. Skuteczność tej metody zależy od: pomysłowości w montażu przełącznika, doboru przewodów(aby się nie wyróżniały) oraz od odpowiedniego maskowania przecięć przewodów (można to zrobić izolacją, owijając jednocześnie całą wiązkę w miejscu przecięcia).

Jak odnowić lakier ?
Cinqecento jest samochodem gdzie lakierem podkładowym jest kolor biały,dlatego w dobrej sytuacji są osoby posiadające Cinqecento w kolorze białym, ponieważ ewentualne rysy na lakierze nie powodują prześwitu lakieru podkładowego,tak jak jest w moim przypadku, gdzie lakier na moim samochodzie jest koloru czarnego.
Co będzie potrzebne do odnowienia lakieru?
1).Lakier w sprayu,piszę w sprayu ponieważ cena to ok.14zł, a dobieranie lakieru jest zbyt drogie, a 1l lakieru nie opłaca się kupować.
2).Papier ścierny 1000 lub 2000 cena 2-3zł za arkusz.
3).Wosk do samochodu zwykły lub koloryzujący cena ok.8-17zł.
4).Pędzelek z naturalnego włosia-drobny.
5)Pasta lekko ścierna np.”automax” cena 6zł.
7).Preparat do odttłuszczania np.benzyna ekstrakcyjna.
Warto zaznaczyć że taka renowacja ma sens przy drobnych ryskach,zmatowieniach i przebarwieniach.
To po kolei
1).Samochód należy dokładnie umyć (ale nie w słońcu!) i poczekać jak wyschnie.
2).Natępnie należy dokładnie obejżeć lakier i tam gdzie są zadrapania należy je odtłuścić, a następnie należy w te zadrapania nakładać pędzelkiem kilka warstw lakieru (po wyschnięciu poprzedniej warstwy), możliwie wypełniając całe zadrapanie.
3).Następnie należy odczekać kilka dni aż lakier będzie odpowiednio twardy i drobnym papierem ściernym lekko przeszlifować miejsca naprawy laieru i ewentualnie powtórzyć operację nakładania lakieru.
4).Na koniec należy cały lakier samochodu przetrzeć pastą lekko ścierną i nałożyć na cały lakier wosk koloryzujący lub bezbarwny.
Efekt końcowy zależy od…staranności wykonania całej operacji.

„Tjuning” wizualny
Mając 10 minut wolnego czasu oraz wolne …10zł można trochę odmienić wygląd swojego „cieniaka”.Ja ostanio zmeniłem klosze lampek kierunkowskazów z pomarańczowych na białe.

Niby nic wielkiego, małe a… cieszy.Dodam że dodatkowo należy zmenić również żarówki z białych na pomarańczowe.Gdzie to kupić? Ja kupiłem w sklepie motoryzacyjnym, ale widziałem również takie białe kolsze na Allegro.Teraz sprawa montażu.Aby zdjać klosze należy je pewnie uchwycić i przekręcić w lewo, tylko że pewnie klosz będzie kręcił się z całą oprawką w błotniku.Dlatego należy odciągnąć nadkole i w szczelinę pomiędzy błotnik a nadkole włożyć rękę tak aby przytrzymać oprawkę lampki a natępnie należy obrócić klosz, wyjąć żarówkę i zamontować nowy komplet.Można sobie sprawę trochę „ułatwić” zdejmująć koło oraz nadkole, wtedy dostęp do lampki będzie łatwiejszy, ale …bardziej pracochłonny.

About author

Related Articles