Jak uzyskać zwrot podatku z Anglii?

Rozliczenie podatku z Anglii

Anglia jest jednym z najpopularniejszych krajów odwiedzanych przez Polaków w celach zarobkowych. Dosyć dobra znajomość tego bodaj najpopularniejszego języka na świecie jest jednym z powodów takiej sytuacji. Nie mniej ważne są oczywiście kwestie finansowe, wysoki kurs funta szterlinga w stosunku do złotego zachęcają do zarabiania właśnie tam. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że rozliczając się z tamtejszym Urzędem Skarbowym, można uzyskać zwrot nadpłaconego podatku a to oznacza dodatkowy zastrzyk gotówki.
Rozliczenia w stylu angielskim kamerki dla dorosłych

Angielski system podatkowy różni się dosyć znacznie od polskiego. Rok podatkowy zaczyna się 6 kwietnia a kończy 5 kwietnia. W celu ubiegania się o zwrot podatku należy złożyć swoje zeznanie podatkowe we właściwej terytorialnie jednostce Inland Revenue (brytyjski „fiskus”). Do pomyślnego przeprowadzenia rozliczenia potrzebować będziemy jednego z poniższych dokumentów. Najlepiej jest posiadać dokumenty P45 lub P60, które zawierają informacje o naszych dochodach. Są one wydawane przez pracodawców swoim pracownikom więc jeśli pracodawców było kilku w danym roku rozliczeniowym, będziemy potrzebować egzemplarza od każdego z nich. Zamiast powyższych dokumentów możliwe jest posłużenie się tzw. ostatnim payslipem, czyli odcinkiem wystawianym przy okazji wypłaty wynagrodzenia zawierającego skumulowane od początku roku informacje o wynagrodzeniu i potraconych podatkach. W tym wypadku konieczne jest jednak, ażeby na payslipie był podany National Insurance Number pracownika, a także widniała na nim informacja z kodem właściwego brytyjskiego organu finansowego. Mogą zdarzyć się sytuacje, gdy nie posiadamy żadnego z przytoczonych dokumentów i nie jesteśmy w stanie ich uzyskać, w takiej sytuacji można posłużyć się zaświadczeniem Statement of Earnings, które również wystawiane jest przez pracodawcę.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku osób samozatrudnionych (self-employed), tutaj ważne są tzw. vouchery.
Ograniczenia czasowe

W Wielkiej Brytanii jedyne terminy czasowe obowiązują osoby samozatrudnione. W tym wypadku zeznanie podatkowe należy złożyć do 31 października jeśli są one wysyłane w formie papierowej, albo do 31 stycznia jeśli rozliczenie dokonywane jest w sposób elektroniczny. Rozliczać można się za 4 ubiegłe lata. Jeśli chodzi o czas w jakim należy spodziewać się decyzji urzędu, to nie powinno to trwać dłużej niż 6 miesięcy.
Wysokość i forma zwrotu podatku

Wysokość ewentualnego zwrotu zależy od naszych dochodów. Jeśli nie przekroczyły one kwoty wolnej od podatku w danym roku podatkowym, wtedy powinniśmy otrzymać całość nadpłaconego podatku. Wysokość progu różni się z roku na rok i jest ustalana przez Inland Revenue. Zwrot można otrzymać na dwa sposoby, albo poprzez czek przysyłany na nasz adres, który następnie należy zrealizować, albo poprzez przelew bankowy. Niestety w tym drugim wypadku Urząd realizuje przelewy tylko na konta w Wielkiej Brytanii.
Pomocna dłoń w sprawach rozliczeń

Dokonanie rozliczenia samodzielnie może sprawić problemy niektórym osobom. Na szczęście nie trzeba się martwić bowiem zawsze można skorzystać z pomocy firmy zajmującej się rozliczaniem podatku z Anglii. Za niewielką opłatą zajmą się oni wszystkimi sprawami za nas i jedyne co nam pozostanie to czekanie w spokoju na przysługujący nam zwrot.

About author

Related Articles