GPS – technologia, która wspiera

Świat technologii rozwija się bardzo szybko. Przybywa nie tylko nowych rozwiązań – także już znane systemy i rozwiązania zyskują nowe zastosowania. Ciekawym przypadkiem, który dobrze opisuje tę prawidłowość jest GPS – czyli kosmiczna technologia, która zeszła pod strzechy i robi furorę!

Jak informuje portal flotis.pl technologia gps to nie tylko monitoring floty, choć o nim też napiszemy. To przede wszystkim wygoda i szybkość a także bezpieczeństwo. Życie bez technologii gps byłoby o wiele trudniejsze. Kto korzysta z gps najczęściej? Praktycznie każdy! Nie wierzysz? Przeczytaj sam i ochroń psa (i siebie) przed zagubieniem.

Chwila dla teorii

GPS to skrót od „Global Positionig System” to system nawigacji satelitarnej opracowany przez departament obrony Stanów Zjednoczonych. System ten zbudowany jest z 3 komponentów: po pierwsze z satelitów, po drugie ze stacji kontrolnych obecnych na ziemi, po trzecie z odbiorników sygnałów będących w ręku użytkownika. Jak działa ten system? W skrócie jego funkcjonowanie opiera się na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Wiedza na temat prędkości fali elektromagnetycznej oraz informacje na temat czasu wysłania sygnału pozwala na obliczenie odległości odbiornika satelitów.

Na co dzień dla psa

Zastosowanie technologii GPS na co dzień najczęściej obserwują kierowcy korzystający z nawigacji. Dojazd do celu nie wymaga już wertowania map a jedynie słuchania wskazówek nawigacji. Oczywiście – nawigacja nie powinna być traktowana przez kierowcę jako zwolnienie z myślenia. Technologia pomaga też odnaleźć np. zaginione osoby (umożliwia to np. lokalizator gps w telefonie komórkowym). Z GPS korzystają też…właściciele pupili. Kto przeżył zaginięcie psa czy kota wie ile nerwów kosztuje. Z pomocą przychodzą dostarczyciele urządzeń lokalizacyjnych dla zwierząt umieszczone w obrożach.

Dla firmy

Systemy GPS można potkać praktycznie w każdym sektorze gospodarki. A widać to najlepiej jeśli spojrzy się na floty firmowych pojazdów. Przedsiębiorstwa i rożnego typu organizacje coraz częściej decydują się na implementacje czego takiego jak monitoring floty. Dlaczego? Bo pozwala to obniżyć koszty generowane przez pojazdy. Mało tego – dane, które można otrzymać z systemu pomagają usprawnić pracę floty i efektywne wykorzystanie pojazdów. Przekonali się o tym fleet managerzy. Dla nich korzystanie z monitoringu gps to chleb powszedni i po prostu standard. Koszty? Coraz niższe z uwagi na dużą liczbę dostarczycieli oprogramowania. Nic tylko spróbować i korzystać z dobrodziejstw technologii. Ciekawe co jeszcze przyniesie w tym temacie przyszłość! Przekonamy się pewnie niebawem!

GPS – technologia, która wspiera
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

About author

Related Articles