Firmowe auta pod kontrolą – monitoring pojazdów

Dziś funkcjonowanie wielu firm nie byłoby możliwe bez sprawnie działającej floty pojazdów. Nie chodzi nawet o to aby pojazdy były najnowszymi cudami techniki, ale żeby działały sprawnie i w ten sposób wspierały funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Już niejeden właściciel firmy przekonał się jakiej gimnastyki wymaga czasem trzymanie budżetu paliwowego w ryzach. Co jest rozwiązaniem w takiej sytuacji? Monitoring pojazdów? Tak, to dobry trop, jednak rzeczy do zrobienia i możliwości jest znacznie więcej.

W firmach floty pojazdów spełniają różne funkcje. Bardzo często mają po prostu przewozić towary z miejsca na miejsce i to w określonych czasie. Pół biedy jeżeli przewozimy rzeczy, które się nie psują np. Sprzęt komputerowy. Gorzej, jeśli nasze firmowe pojazdy przewozić muszą żywność, z krótkim terminem przydatności – wówczas czas jest bardzo cenny a spóźnienia mogą drogo kosztować. Zepsutemu jedzeniu nic nie przywróci już zdatności do spożycia. Dlatego też tak ważne jest sprawne zarządzanie flotą. Nawet jeśli w naszym przypadku czas nie odgrywa tak duże roli, warto zwrócić uwagę na zużycie benzyny czy koszty eksploatacji. W dobie kryzysu i rosnącej konkurencji każda oszczędność, każde usprawnienie funkcjonowania firmy może okazać się bezcenne w kwestii podnoszenia naszej przewagi konkurencyjnej.

System, który pomaga dzień i noc

Managerzy floty, czyli jak mawiają na zachodzie – fleet managerzy już dawno odkryli korzyści jakie daje technologia gps, która pozwala na lokalizowanie obiektów i śledzenie trasy jaką one w danym czasie przebyły. Monitoring pojazdów jest można by rzecz prawą ręką managerów floty. Dlaczego? Systemy tego typu pozwalają sprawować kontrolę nad flotą auta praktycznie o każdej porze i z każdego miejsca na świecie. Daje to ogromne pole manewru i otwiera przed firmą nowe możliwości. Systemy gps pokazują nie tylko przebytą trasę pojazdu – przy odpowiedniej konfiguracji podpowiedzą też w jaki miejscu i na jak długo zatrzymał się pojazd. Mało tego! Systemy lokalizacyjne są w stanie wysyłać alerty w momencie w którym pojazd wykroczy poza wcześniej zdefiniowany obszar.

Morze korzyści, przypływy gotówki

Jakie korzyści daje firmie system gps? Przede wszystkim łatwe i szybkie zarządzanie flotą w oparciu o dane gromadzone w czasie rzeczywistym. Po drugie pozwala też zmniejszających zużycie paliwa, co przekłada się na realne oszczędności. Po trzecie pozwala zbierać istotne informacje na temat floty i czasu realizacji zadać przez załogę. W efekcie poprawi się nie tylko samo funkcjonowanie floty, ale także zmniejszą się wydatki, które trzeba na nią ponosić. Oczywiście oprócz samego monitoringu warto też zadbać o dobre przeszkolenie kierowców z zakresu ich praw i obowiązków odnoszących się do floty aut.

About author

Related Articles