Dla kogo samochód?

Tytułowe pytanie wcale nie jest takie proste ani banalne jakby mogło się wydawać. Mimo tego, że samochód w Polsce nadal jest w jakiś sposób wyznacznikiem prestiżu, nie znaczy to, że każdy nadaje się do tego aby je prowadzić. Z drugiej strony – nie każdemu auto jest przecież potrzebne. Wiedzą o tym zwłaszcza mieszkańcy dużych miast i osoby młode.

Jeśli dużo podróżujesz albo masz do rozwiezienia dzieci do szkoły i przedszkola zapewne nie wyobrażasz sobie życia bez samochodu. Przy takim trybie życia trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez czterech kółek. Dużo odgrywa też kwestia przyzwyczajenia. Kto od lata przyzwyczajony jest do jazdy własnym autem, ten raczej niechętnie z niej zrezygnuje.

Przesiadka z czterech na dwa

Istnieje jednak spora grupa osób, która niekoniecznie musi postrzegać auto w kategoriach niezbędności. Mowa tu zwłaszcza o tzw. młodych, wykształconych, z wielkich miast. Jeśli ktoś ma blisko do pracy może udać się do niej pieszo lub rowerem. Ta druga opcja bije w ostatnich latach rekordy popularności. Jak Polska długa i szeroka coraz więcej osób przesiada się na dwa kółka. Jest to na pewno tańszy i zdrowy środek transportu. Dla niektórych znaczenie może mieć też aspekt bycia trendy. Do usług czeka też komunikacja miejska – nie ukrywajmy, nie jest to ten sam komfort co podczas jazdy autem, ale na pewno jest taniej. Czasem też paradoksalnie wygodniej – w autobusie można poczytać. Nie bez znaczenia dla imprezowiczów jest fakt, że autobusem czy tramwajem można wrócić z zakrapianej imprezy czy z wyjścia na piwko.

Wydatek kontrolowany

Ten, kto mieszka mieście w którym działa sprawnie komunikacja miejska może stosunkowo łatwo obyć się bez auta. Gorzej, jeśli ktoś chciałby auto posiadać a fundusze na to nie pozwalają. W takiej sytuacji można spróbować zgromadzić oszczędności lub wziąć kredyt. Z zaciąganiem takich zobowiązań lepiej jednak uważać. Kredyt z czegoś trzeba spłacić. Jeśli już decydujemy się na zakup samochodu to raczej nie będzie to nowy model prosto z salonu. Oferty aut używanych można znaleźć w internecie – jest ich bardzo dużo, sztuką jest jednak wybranie odpowiedniego modelu. Trzeba uważać aby nie kupić czasem grata, który tylko tak dobrze wygląda a ma w środku wiele usterek.

Ostrzeżenie na serio

Na koniec najważniejsza uwaga – za kółko na pewno nie powinni siadać ci, którzy traktują je jako wyścigówkę. Kto zamierza szaleć na trasie nie powinien sięgać po kluczyki. Samochód nie jest dla piratów drogowych a dla tych co potrafią zrobić z niego należyty użytek.

About author

Related Articles