Auto w firmie – o czym zapominają fleet managerowie

Zawód fleet managera przybył do nas z zachodu i staje się coraz bardziej sprofesjonalizowany. Cieszy się też coraz większym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi planujących swoją karierę zawodową. Konkurencja na rynku pracy jest duża, dlatego warto znaleźć odpowiednią dla siebie niszę. Zawód fleet managera otwiera na pewno wiele możliwości rozwoju i często też adekwatnego do starań wynagrodzenia. Gwarantuje też obcowanie z najnowszymi technologiami takimi jak np. monitoring aut. Zdarza się jednak, że w ogniu walki – managerowie floty zapominają o kilku ważnych, podstawowych kwestiach.

Tak, jak nie ma doskonałego prezesa, idealnej księgowej i niezawodnego informatyka, tak nie ma również idealnego fleet managera. Jak praktycznie w każdym zawodzie sukces zależy od kilku czynników: wiedzy teoretycznej, doświadczenia, otwartości na wyzwania a także – przyznajmy otwarcie – szczęścia. Warto wyrobić w sobie też zdolność do elastycznego reagowania na pojawiające się wyzwania i pamiętać o znaczeniu relacji międzyludzkich. Szansę na sukces powiększa też bycie za pan brat z nowoczesnymi technologiami i …unikanie popularnych błędów.

Tyle danych a mniej problemów?

Dziś trudno zapewne wyobrazić sobie zarządzanie flotą bez możliwości oferowanych przez monitoring aut. Systemy oparte na technologi gps od lat pomagają firmom zmniejszać koszty generowane przez auta służbowe. Dla przypomnienia: systemy monitoringu samochodów pozwalają weryfikować pozycję pojazdów i wysyłać managerom alerty w razie gdy, któryś z pojazdów pojedzie nie tam, gdzie trzeba. Zakres danych zbieranych przez monitoring może być znacznie szerszy i może obejmować też informacje dotyczące zużycia paliwa, upływu terminu ubezpieczenia, czy zbiorczy raport z przebytych tras. Czasem zdarza się niestety, że w tym potopie danych gubi się istota rzeczy. Dlatego tak ważne jest aby to fleet manager wykorzystywał narzędzie a nie żeby to narzędzie wykorzystało jego. Z tego względu bardzo istotne jest to aby poznać możliwości, jakie oferuje dane rozwiązanie i korzystać z tego, co jest akurat potrzebne.

Z managerem wśród ludzi – da się!

Bardzo ważnym elementem, który jest często źródłem trosk, są relacje międzyludzkie. Fleet manager nie ma wcale komfortowej sytuacji – balansuje między szefostwem firmy, kierowcami a często też dostawcami usług (stacjami paliwowymi, mechanikami, ubezpieczycielami). Taki układ wymaga zdolności interpersonalnych i cierpliwości, taktu oraz asertywności. Nie każdy dysponuje takimi cechami od urodzenia – można je jednak wyćwiczyć. Pomocne w tym mogą być nie tylko książki, ale także kursy i praktyka dnia codziennego. Warto też nawet na kartce wypisać sobie cele i powiedzmy, scenariusz postępowań – będzie to pomocne w razie stresującej, niepewnej sytuacji.

About author

Related Articles